Počele pripreme za obilježavanje 790.-og rođendana grada Požege, ali i za njegovu 800. obljetnicu

Požega ove godine obilježava 790. obljetnicu prvog pisanog spomena grada

35 dijeljenja 478 pregleda
| | stu. 03, 2017 | Izvor / Foto: Požega |

U Gradskom muzeju Požega danas je održano predstavljanje izložbe umjetničkih fotografija Janka Belaja radnog naslova „Rudine – gledaj Požegu – 790 godina“ i projekta priprema obilježavanja 800.-te obljetnice prvog pisanog spomena grada Požege. Program su predstavili gradonačelnik Požege Darko Puljašić, ravnateljica Gradskog muzeja Maja Žebčević Matić i fotograf Janko Belaj.

– Požega ove godine obilježava 790. obljetnicu prvog pisanog spomena grada i to je razlog autorskoj izložbi Janka Belaja koja će biti upotpunjena radionicama i drugim događanjima, a posebna će biti promocija vrlo interesantnog kalendara za 2018. pa skroz do 2027.godine, dakle to je kalendar koji će sadržavati deset godina u sebi. Cijela ta priča početak je pomno osmišljene desetogodišnje pripreme obilježavanja 800.-e godišnjice grada. – rekla je ravnateljica Žebčević Matić.

Na koji će se način u pripremu ove značajne obljetnice uključiti Grad Požega pojasnio je gradonačelnik Darko Puljašić.

– Danas već osmišljavamo strategiju i pripremamo se, a pozivamo i naše sugrađane da se pridruže kako bi to bila godina Požege, godina gdje će cijela Hrvatska dolaziti k nama i gdje ćemo moći pričati priču koja traje već 800 godina. Vrlo malo gradova u Hrvatskoj može se podičiti s tako bogatom poviješću. Muzej, kazalište, knjižnica, Turistička zajednica, Grad Požega, svi umjetnici koji žive i rade u ovom gradu, svi će biti uključeni i svi sugrađani pozvani da sudjeluju u kreiranju načina na koji ćemo svoj grad ovih deset godina pripremati i prezentirati te se istovremeno i učiti što je ustvari naš grad. Grad smo iznimne povijesti i ljudi te stoga moramo prezentirati što smo bili, što smo danas i što ćemo biti. – rekao je gradonačelnik Puljašić.

Početak obilježavanja bit će u znaku izložbe fotografa Janka Belaja koja će biti otvorena 5. prosinca, na rođendan Gradskoj muzeja. Izložba će ponuditi pogled na jednu drugačiju Požegu, ispričanu iz perspektive rudinskih glava.

– Izabrali smo da Rudinske glave koje su neprikosnoveni kraljevi kulturne baštine – arheološke, povijesne i umjetničke – požeškog kraja, pričaju priču, a ja ih pri tom portretiram. Možemo iz gledati kao glumce u kazalištu i mene kao dokumentarista te predstave. U prvom snimanju obilazio sam grad samostalno, tražeći široke kadrove, a u drugom ćemo snimanju ići na detalje i više se posvetiti životu građana. – rekao je Belaj.Vezani članci

Otočna liga pomiče granice – Murter-Kornati trail 100% eko trail
OSTALI SPORTOVI
dijeljenja366 pregleda
OSTALI SPORTOVI
dijeljenja366 pregleda

Otočna liga pomiče granice – Murter-Kornati trail 100% eko trail

slavonija.club - sij. 27, 2020

Završena je ovogodišnja utrka Murter Kornati trail u sklopu zimske otočne liga u organizaciji Atletskog kluba Okit, pokrovitelja: TZ Murter…

Čelični trkači svladali „Northern Dalmatia Trail“
OSTALI SPORTOVI
23 dijeljenja442 pregleda
OSTALI SPORTOVI
23 dijeljenja442 pregleda

Čelični trkači svladali „Northern Dalmatia Trail“

slavonija.club - pro. 30, 2019

Proteklog vikenda, po teškom vremenu, trail trkači „uživali“ su u još jednom izdanju „Northern Dalmatia Traila“ u organizaciji AK OKIT…

Kraj godine na području Sjeverne Dalmacije rezerviran je za utrku „HEP Northern Dalmatia Trail“
SPORT
dijeljenja288 pregleda
SPORT
dijeljenja288 pregleda

Kraj godine na području Sjeverne Dalmacije rezerviran je za utrku „HEP Northern Dalmatia Trail“

slavonija.club - pro. 12, 2019

Kraj godine na području Sjeverne Dalmacije rezerviran je za utrku „HEP Northern Dalmatia Trail“ u organizaciji AK OKIT iz Vodica,…